[صفحه اصلی ]     [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات زیر چاپ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: راهنمای نویسندگان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۱/۱۰/۹ | 

بنام خدا

 راهنمای نویسندگان

 هدف و حوزه

 نشریه رساله مراقبت، از انتشارات رسمی، علمی و مورد استناد دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی قزوین است که به صورت فصلنامه منتشر می شود. این نشریه با انتشار مقالاتی که صرفا برآمده از پایان نامه های دکترا و کارشناسی ارشد پرستاری و مامایی بوده دارای کیفیت بالا و قابلیت افزایش دانش پرستاری را دارند به پیشرفت پرستاری و مراقبت بهداشتی مبتنی بر شواهد کمک می کند. نشریه رساله مراقبت مقالات اصیل پژوهشی، مقالات مروری، گزارش موارد نادر و گزارش‌های کوتاه پژوهشی را در حیطه های مراقبت بالینی، آموزش، مدیریت و سیاست‌گذاری پرستاری و مامایی می پذیرد.

 چگونگی ارسال مقاله

 • نویسندگان لازم است مقالات خود را به صورت الکترونیک ارسال نمایند. جهت ارسال الکترونیک مقالات لطفاً به آدرس URL:http://www.jcd.qums.ac.ir مراجعه نمایید.

 • لازم است نامه ای به سردبیر شامل عنوان مقاله، اسامی نویسندگان و ذکر این نکته که مقاله پیش از این به سایر مجله ها ارسال یا در جای دیگر انتشار نیافته است را اضافه نمایید.

 • در صورتی که مقاله پیشتر به مجله ای ارسال و پذیرفته نشده است، لازم است نویسندگان اطلاعات کامل برای تحلیل مناسب مقاله را ارایه دهند.

 • مقاله ها باید به صورت خط در میان ( double space ) با قلم لوتوس و اندازه 14 بر یک روی صفحه A4 با حاشیه 3 cm از هر سمت تایپ شود، طول مقاله ها نباید بیش از 6000 کلمه (14صفحه) برای مقالات مروری و 4000 کلمه (12 صفحه) برای مقاله های اصیل پژوهشی باشد. صفحه های فوق شامل متن اصلی، نمودارها، جدولها، تصاویر (به جز منابع) است. جدولها و تصاویر باید روی صفحات جداگانه تایپ و کشیده شود. جداول نباید در قالب تصاویر ارسال گردد.

 • نویسندگان باید متذکر شوند که این مقاله تنها برای نشریه رساله مراقبت ارسال شده است. متن مقاله باید در سند word با فرمت office 2003 تهیه و ارسال شود. تصاویر باید در فورمت JPEG یا GIF ارسال گردد، ارسال تصویر صورتجلسه دفاع از پروپوزال یا صورتجلسه دفاع از پایان نامه الزامی است آماده کردن نسخه ارسالی مقاله اصیل پژوهشی باید شامل صفحه عنوان، چکیده، مقدمه، مواد و روش ها، نتایج، بحث و نتیجه‌گیری، سپاسگزاری و منابع باشد.

صفحه عنوان: این صفحه باید شامل عنوان کامل مقاله به فارسی و انگلیسی، نام تمامی نویسندگان و بالاترین درجه علمی آن‌ها، واحد یا مؤسسه ای که در آن فعالیت می کنند، آدرس نویسنده مسؤول و شماره تلفن، آدرس پست الکترونیکی و شماره دورنمای همه نویسندگان باشد.

چکیده: چکیده نباید از 250 کلمه تجاوز کند و به ترتیب دارای بخش های مقدمه، اهداف، روش بررسی، یافته ها و نتیجه گیری کلی باشد. در انتهای مقاله لازم است 5-3 کلید واژه ذکر شود. به این منظور به نویسندگان توصیه می‌شود که از لیست عناوین موضوعی طبی ایندکس مدیکوس ( Mesh ) استفاده نمایند. نویسندگان می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر به آدرس http://www.nim.nih.gov/mesh/MBrowser.html مراجعه کنند. چکیده باید به زبان فارسی و انگلیسی تهیه شده و محتوای مقاله را به درستی منعکس کند.

مقدمه: مقدمه باید شامل ضرورت و اهمیت انجام پژوهش، سابقه علمی مرتبط با موضوع، بیان روشن اهداف، فرضیه ها و سوال‌های پژوهش باشد. مقدمه نباید مرور وسیع مطالعات را در بر داشته و یا شامل داده ها یا جمع بندی مطالعه فعلی باشد.

روش بررسی: این بخش باید شامل توضیح دقیق در مورد روش مطالعه شامل نوع مطالعه، طراحی مطالعه، نمونه، روش نمونه‌گیری و حجم نمونه، معیارهای ورود و خروج، ابزار و روش گردآوری داده‌ها، نحوه انجام آزمایش ها، روایی و پایایی ابزار و روش تجزیه و تحلیل داده ها باشد. چنانچه ابزاری در مطالعه مورد استفاده قرار گرفته است لازم است نام و آدرس سازنده آن در پرانتز ذکر شود. در صورت استفاده از روش های تثبیت شده، دادن رفرنس به مورد مربوطه کافی است؛ اما در مورد استفاده از روش‌های جدید لازم است اطلاعات کافی در مورد آن داده شود به طوری‌که سایر نویسندگان قادر به انجام آن باشند. چنانچه از دارویی استفاده شده باشد، نام ژنریک، دوز، و نحوه تجویز باید ذکر شود. در مورد بیماران باید سن و جنس همراه با میانگین±انحراف معیار ذکر شود. در صورت استفاده از برنامه های رایانه ای آماری لازم است نام برنامه به طور مشخص ذکر شود. سیستم اطلاعاتی به کار رفته باید به وضوح نام برده شود. ملاحظات اخلاقی نیز باید در بخش مواد و روش ها قید شود. 1) لطفاً ذکر کنید که رضایت آگاهانه از تمام نمونه های انسانی بزرگسال و والدین یا قیم قانونی خردسالان اخذ شده است. نام کمیته اخلاقی که طرح را تصویب کرده است باید ذکر شود. 2) مشخص کنید که نگهداری و مراقبت از حیوانات آزمایشگاهی با رهنمودهای موسسات ملی بهداشتی در مورد استفاده انسان‌ها از حیوانات آزمایشگاهی و یا با رهنمودهای مؤسسه شما مطابقت دارد.

 • یافته ها (نتایج): نتایج باید در قالب متن، جدول و تصاویر عرضه شود. تمامی متن جدول نباید در متن تکرار شده باشد بلکه باید به جدول ارجاع داده شود. مقاله های طولانی تر ممکن است نیاز به عناوین فرعی داشته باشند (خصوصاً در قسمت نتایج و بحث) تا محتوای آن‌ها را روشن تر نماید.

 • بحث و نتیجه گیری: باید بر یافته های فعلی و تفاوت ها شباهت های آن با سایر کارهای انجام شده در حیطه مربوطه که توسط سایر افراد انجام گرفته تاکید داشته باشد. جزییات داده ها نباید دوباره در این بخش تکرار شود. لازم است بر جنبه های تازه و مهم مطالعه و جمع بندی که پس از آن مطرح می گردد تأکید شود. بر این اساس بحث به طور خلاصه باید شامل ارائه خلاصه یافته ها در رابطه با هر یک از اهداف پژوهش، مقایسه یافته‌های به دست آمده با دیگر پژوهش های انجام شده در ایران و جهان، تعبیر و تفسیر یافته ها در رابطه با اهداف، پاسخ روشن و قطعی به سئوال های پژوهش، رد یا قبول فرضیه های پژوهش و ارائه پیشنهادات برای کاربرد یافته ها و پژوهش های بعدی باشد.

 • سپاسگزاری: از تمامی افرادی که سهمی در مطالعه داشته اما از معیارهای نویسندگی مقاله برخوردار نیستند می توان در این بخش تشکر کرد. این افراد شامل کسانی هستند که از لحاظ فنی و نگارش کمک کرده اند. همین‌طور از مسؤول واحدی که حمایت کلی برای پژوهش را ایجاد کرده است می توان قدردانی کرد. از حمایت های مالی و فراهم کنندگان مواد و وسایل نیز در این بخش قدردانی می شود.

مقاله مروری ( Review articles ):

مقاله مروری صرفا از دانشجویان یا دانش آموختگان دوره دکترا و در رابطه باموضوع رساله آنها پذیرفته می شود. این مقاله ها باید با احاطه کامل به موضوع و با استفاده از تعداد قابل قبول منابع علمی تهیه شود و شامل عنوان مقاله، چکیده فارسی و انگلیسی، کلیات و تاریخچه ای راجع به موضوع، هدف از انجام مطالعه، مطالب علمی و مطالعات انجام شده در رابطه با موضوع، تجزیه و تحلیل و بحث در رابطه با پژوهش‌های ارایه شده و نتیجه‌گیری باشد. نتیجه گیری شامل جمع بندی و نتیجه کلی است. همچنین پیشنهادات سازنده برای آینده بیان شود.

گزارش موارد نادر و جالب ( Case reports ):

 لازم است علاوه بر موارد کلی مربوط به مقالات اصیل پژوهشی دارای عنوان مشخص بوده و در برگیرنده شرح حال مربوط به بیمار (نه بیماری)، بحث مربوط به گزارش تهیه شده (بدون نیاز به مروری بر مقالات و کار های انجام شده قبلی)، نکات مهم مورد توجه و درس‌هایی که باید از آن آموخت باشد. به علاوه پیام علمی و آموزشی را به خواننده برساند.

 گزارش های کوتاه پژوهشی ( Brief research reports ):

همانند مقالات پژوهشی، لیکن به صورت بسیار فشرده و مختصر تهیه شود.

 سایر جزییات آماده کردن مقالات

 • جدول ها: جدول ها به تعداد محدود (یک جدول به ازای هر 4-3 صفحه) تهیه می شود. مشخصات جدول باید در بالای آن قرار گیرد و به صورت تصویر ارسال نشود. توضیحات مربوط به جدول به صورت پانوشت در ذیل آن ذکر شود.

• تصاویر: تصاویر به تعداد محدود با کیفیت بالا بر روی صفحات جداگانه تهیه و ارسال شود. عنوان تصویر باید در زیر آن قرار گیرد. داده های یکسان نباید هم به صورت متن، هم جدول و هم تصویر عرضه شود.

منابع: همه مقالات باید دارای منابع مورد استفاده باشند. نویسنده باید با جستجوی مناسب ادبیات مطمئن شود که به مطالعات منتشر شده محلی رفرنس داده است. برای ویراستار و داوران امکان کنترل دقیق استناد به تمام رفرنس ها وجود ندارد. بنابر این برای به حداقل رساندن این گونه اشتباهات نویسندگان باید رفرنس ها را با متن اصلی مقاله کاملا" مقایسه نمایند. نشریه رساله مراقبت در حال حاضر از سیستم منبع نویسی ونکوور استفاده می کند و تمام مقاله های ارسالی به این مجله لازم است از این شیوه پیروی نمایند. منابع باید به ترتیب استفاده در متن شماره گذاری شده و مشخصات آن ها طبق مثال هایی که در انتهای این بخش ذکر شده است تکمیل گردد. منابع فارسی به انگلیسی ترجمه شوند. به این منظور، کلمه[ Persian] به انتهای رفرنس اضافه شود تا فارسی بودن منبع مشخص شود. عنوان مجلات باید به صورت مخفف و ایتالیک نوشته شود. برای یافتن فهرست نام مختصر شده مجلات می توانید به آدرس http://www.nlm.nih.gov مراجعه کنید. در ذیل مثال هایی از نحوه نگارش رفرنس ها ذکر شده است:

مقاله در یک ژورنال

 نام خانوادگی نویسنده (نویسندگان)، حرف اول نام نویسنده (نویسندگان)، عنوان کامل مقاله، نام کوتاه شده مجله، سال انتشار، ( Volume )، شماره مجله، شماره صفحه (در صورتی که تعداد نویسندگان از 6 نفر بیشتر باشد، پس از نام نفر ششم از عبارت et al. استفاده شود). تنها کلمه اول عنوان و کلماتی که به طور نرمال با حروف بزرگ نوشته می شوند، Capital نوشته شوند.

 Smithline HA, Mader TJ, Ali FM, Cocchi MN. Determining pretest probability of DVT: clinical intuition vs. validated scoring systems. N Engl J Med. 2003 Apr 4; 21(2): 161-2

کتاب

نام خانوادگی نویسنده (نویسندگان)، حرف اول نام نویسنده (نویسندگان)، عنوان کتاب، شماره چاپ (اگر چاپ اول نباشد)، شهر محل چاپ، نام ناشر، سال انتشار، شماره صفحه

 Carlson BM. Human embryology and developmental biology. 3rd ed. St. Louis: Mosby; 2004.P.154-6

فصلی از کتاب

نام خانوادگی نویسنده فصل (نویسندگان)، حرف اول نام نویسنده فصل (نویسندگان)، عنوان فصل، نام خانوادگی و نام نویسندگان کتاب، عنوان کتاب، شماره چاپ، شهر محل چاپ، نام ناشر، سال انتشار، شماره صفحه

 Blaxter PS, Farnsworth TP. Social health and class inequalities. In: Carter C, Peel JR, editors. Equalities and inequalities in health. 2nd ed. London: Academic Press; 1976. P.165-78.

مقاله ارایه شده در کنفرانس

 نام خانوادگی نویسنده، حرف اول نام نویسنده، عنوان مقاله، اول نام editor ، عنوان کنفرانس، زمان کنفرانس، محل چاپ، نام ناشر، سال انتشار، شماره صفحه

 Anderson JC. Current status of chorion villus biopsy. In: Tudenhope D, Chenoweth J, editors. Proceedings of the 4th Congress of the Australian Perinatal Society; 1986: Brisbane, Queensland: Australian Perinatal Society; 1986: Brisbane, Queensland: Australian Perinatal Society; 1987. P.190-6.

 خلاصه مقالات کنفرانس ها

 Harris AH, editor. Economics and health: 1997: Proceedings of the 19th Australian Conference of Health Economists; 1997 Sep 13-14; Sydney, Australia; Kensington, N.S.W.: School of Health Services Management, University of New South Wales; 1998.

نحوه درج مشخصات منابع الکترونیکی

 کتاب بر روی لوح فشرده(  CD )

Title of book on CD-ROM. Place of production, producer; year. Based on, Author/s or editors of book-title of book. Place of publication, publisher; year. Title of CD-ROM series or database. e.g.:

Martindale: The complete drug reference [book on CD-ROM]. Englewood, Co: Micromedex; 1999. Based on, Parfitt K, editor.

Martindale: the complet drug reference. London, pharmaceutical press; 1999. International Healthcare Series.

مجله بر روی لوح فشرده( CD )

Gershon ES. Antisocial behavior. Arch Gen Psychiatry [Serial on CD-ROM] 1995; 52: 900-901.

مجله در اینترنت

 Abood S. Quality improvement initiative in nursing homes: The ANA acts in an advisory role. Am J Nurs [serial on the Internet]. 2002 Jun [cited 2002 Aug 12]; 102(6): [about 3 p.]. Available from: http://www.nursingworld.org/AJN/2002/jun/Wawatch.htm . Accessed December 25, 2002.

تک نگاشت بر روی اینترنت

 Foley KM, Gelband H, editors. Improving palliative care for cancer [monograph on the Internet]. Washington: National Academy Press; 2001 [cited2002Jul9]. Available from: http://www.nap.edu/books/ 030974029/html/. Accessed Agust 21, 2001.

صفحات خانگی و یا وب سایت‌ها

 Author/Editor/Organizations name. Title the page [hompage on the in Internet]. Place of Publication: Publisher's name. [updated y m d cited y m d]. Available from:(URL)

بخشی از صفحات خانگی یا وب سایت‌ها

 American Medical Association [homepage on the Internet]. Chicago: The Association; c1995-2002[updated 2001 Aug 23; cited 2002 Aug 12]. AMA Office of Group Practice Liaison; [about 2 screens]. Available from: http://www.ama-assn.org/ama/pub/category/1736.html. Accessed Jun 12, 2002.

بانک اطلاعاتی در اینترنت (Open database)

 Who's Certified [database on the Internet]. Evanston(IL): The Americal Board of Medical Specialists. C2000-[cited 2001 Mar 8]. Available from: http://www.abms.org/newsearch.asp. Accessed October 5 , 2001.

بانک اطلاعاتی در اینترنت (Closed database)

 Jablonski S. Online Multiple Congenital Anomaly/Mental Retardation (MCA/MR) Syndromes[database on the Internet]. Bethesda (MD): National Library of Medicine(US). C1999 [updated 2001 Nov 20; cited 2002 Aug 12]. Available from: http://www.nlm.nih.gov/mesh/jablonski/syndrome /title.html. Accessed April 10, 2002.

بخشی از بانک اطلاعاتی در اینترنت

 MeSH Browser [database on the Internet]. Bethesda (MD): National Library of Medicine(US); 2002-[cited 2003 Jun 10]. Meta-analysis; unique ID: D015201; [about 3 p.]. Available from: http://www.nlm.nih.gov/mesh/MBrowser.html files updated weekly. Accessed Agust 23, 2003.

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفاً به آدرس زیر مراجعه کنید: http://www.nim.nih.gov/bsd/uniform_requirements.html

سایر اطلاعات

 نمونه غلط گیری: قبل از چاپ مقاله و برای اجتناب از هر گونه اشتباه یک نسخه پرینت کامپیوتری مقاله جهت غلط گیری برای نویسنده مسؤول ارسال می شود. تصحیحات باید به وضوح مشخص شده و بلافاصله به دفتر مجله ارسال شود.

شکل مختصر شده کلمات و نمادها: فقط از مخفف های استاندارد استفاده کنید. از کاربرد مخفف ها در چکیده مقاله جدا"پرهیز نمایید. فرم گسترده هر مخفف باید در اولین استفاده در متن، قبل از شکل مختصر شده بیاید مگر این‌که یک واحد استاندارد اندازه گیری باشد.

تعارض منافع: نویسندگان باید هر گونه تعارض احتمالی منافع مثل دریافت وجه در قبال مقاله، یا بدست آوردن موجودی یا سهم در یک سازمان را که ممکن است از طریق انتشار مقاله بدست بیاید و یا از دست برود به صورت مشخص بیان کنند. بیان واضح تعارض منافع منجر به رد شدن اتوماتیک مقاله نمی شود با این‌حال مایلیم از آن مطلع باشیم. چنانچه تعارض منافع وجود نداشته باشد جمله زیر باید به انتهای مقاله، قبل از تشکر اضافه شود: "هیچ‌گونه تعارض منافع توسط نویسندگان بیان نشده است" هزینه چاپ: در این مجله هزینه ای برای چاپ مقاله دریافت نمی شود.

محفوظ بودن حق چاپ یا تقلید :(copyright) تمام محتوای نشریه رساله مراقبت تحت محافظت حقوق چاپ بین المللی است. این مجله برای استفاده غیر تجاری شما می باشد. شما اجازه تعدیل کپی، انتقال، نمایش یا انتشار هیچ یک از مواد داخل مجله را بدون کسب اجازه کتبی قبلی از مجله یا مالک مناسب حق چاپ آن ندارید.

فرآیند داوری توسط همتایان: تمامی مقالات محرمانه تلقی شده و حداقل توسط دو داور که نام آن‌ها مشخص نمی باشد و توسط هیأت تحریریه انتخاب می شوند ارزشیابی می شوند. تصمیم سردبیر در رابطه با پذیرش، عدم پذیرش و یا نیاز مقاله به اصلاحات به محض مشخص شدن به اطلاع نویسنده مسؤول می رسد. چنانچه مقاله طبق معیارهای ذکر شده در این راهنمای نویسندگان کاملاً مورد قبول باشد برنامه ریزی چاپ آن برای اولین شماره ممکن مجله صورت می گیرد. نویسندگان محترم توجه داشته باشند که شورای نویسندگان در پذیرش، رد، انجام اصلاحات (با تایید مولف) و یا ویرایش مقالات آزاد است.

مدت نگهداری مواد: پس از چاپ مقاله، کلیه کپی ها، نامه ها، کارهای هنری و دیسک های فشرده فقط برای مدت 6 ماه نگهداری می‌شود.

فهرست کنترل نهایی

 نویسندگان باید مطمئن شوند که قبل از ارسال مقاله تمامی نکات زیر را رعایت کرده اند:

 1- صفحه عنوان شامل عنوان مقاله به فارسی و انگلیسی، نام نویسندگان، آخرین درجه علمی، موسسه وابسته، آدرس پستی برای تماس های بعدی، آدرس پست الکترونیک، شماره تلفن و فاکس،

2- چکیده سازمان یافته حداکثر در 250 کلمه

 3- نگارش منابع طبق راهنمای نویسندگان

4- قراردادن جدول ها روی صفحه جداگانه

 5- حصول اطمینان در مورد عناوین جدول ها، شماره آن‌ها و عناوین تصاویر، عدم تکرار اطلاعات جدول ها در متن

6- تصاویر و عکس ها همراه با عناوین آن‌ها

 7- نامه به سردبیر شامل منحصر بودن مقاله به این مجله با امضاء تمامی نویسندگان

 8- مشخص کردن منابع مالی و تعارض منافع در صورت وجود، به علاوه تائید مطالعه توسط کمیته اخلاقی موسسه مربوطه.

 9- ارسال صورتجلسه دفاع از پروپوزال یا صورتجلسه دفاع از پایان نامه

دفعات مشاهده: 4832 بار   |   دفعات چاپ: 741 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 59 بار   |   0 نظر
::
نشریه رساله مراقبت Journal of Caring Dissertation
Persian site map - English site map - Created in 0.222 seconds with 829 queries by yektaweb 3325